. - .

Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ- ΠΑΣ: 1-0

χρειάστηκαν 13 αγωνιστικές για την Πρώτη ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα

Τη νίκη σε μία από τις τελευταίες φάσεις τού αγώνα πήρε ο Λεβαδειακός επί του ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, με 1-0 στο 92΄.Για τον ΠΑΣ αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μέχρι τώρα μετρούσε 9 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 12 παιχνίδια.
Το ματς σε καμία περίπτωση δεν αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα, αφού και οι δύο ομάδες έδωσαν προτεραιότητα στις άμυνες τους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές φάσεις για γκολ.
Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Πόποβιτς εκτέλεσε κόρνερ για τους γηπεδούχους, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά και πέρασε άουτ. Στο 39' ο Πόποβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Σικαλιάς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε και στο 53ο λεπτό, ο ΠΑΣ είχε την μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, όταν μετά από υπέροχη μπαλιά του Μπακαγιόκο στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Τζάνης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σικαλιά, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τελευταίο.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Μπάρκογλου πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έδωσε τη νίκη στον Λεβαδειακό

Το φιλμ του αγώνα
-2΄απο κόρνερ του Πόποβιτς η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και αουτ
-11΄μετα απο κτύπημα φαουλ και κεφαλια του Ζαπρόπουλου η μπάλα περασε πανω απο το οριζόντιο δοκάρι
ημίχρονο
-53΄τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ ο Μπακαγιόκο βρίσκει τον Τζάνη αλλά πλασάρει αυτός πάνω στον Κυριακίδη και η μπάλα απομακρύνετε απο τους αμυντικούς του Λεβαδειακού
-74΄διαγώνιο σουτ του Μπακαγιόκο εδιωξε ο Κυριακίδης δύσκολα σε κόρνερ
-76΄τυφλό γέμισμα του Σερζίνιο προς τον Μπάρκογλου αυτός σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Σικαλιάς
-82΄ο Μπακαγιόκο σε καλή θέση δεν κάνει καλή ενέργεια και η μπάλα μετά από το ψαλιδάκι περνάει αουτ
-83΄δυνατό σουτ του Ταραλίδη μπλοκάρει ο Σικαλιάς
-84΄απο λανθασμένη απόφαση του διαιτητή για οφσάιτ ανακόπτετε ο Μπακαγιόκο πριν πλασάρει τον Κυριακίδη
+ 4΄καθυστερήσεις
-92΄μετά απο κόρνερ του Σερζίνιο και κεφαλιά του Μπάρκογλου 1-0
λήξη του παιχνιδιού

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Για τον ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ αγωνίστηκαν οι:
Κυριακίδης, Ζαπρόπουλος, Τριποτσέρης, Σωτήρχος, Ταραλίδης, Tasic (70΄ Μαχαίρας), Napoleoni, Zaharia (60' Serginho), Μπάρκογλου, Popovic (85' Βασιλείου).
Για τον ΠΑΣ έπαιξαν οι:
Σικαλιάς, Ντάσιος, Scarduelli, Πάντος, Μιχαήλ, Keita (87' Κυριάκος), Τζημόπουλος, Ανδράλας, De Vincenti (46' Τζάνης), Bakayoko, Σκούφαλης (72' Σιαλμάς).

Κίτρινες: 35΄Ντεβισέντι , Τάσιτς , Πόποβιτς 45+1΄Πάντος 50΄Κειτά 90+ Μπακαγιόκο, Ταραλίδης

Πιερικός - Θρασύβουλος 3-1
(52' Γκουγκουλιάς, 73' Δήμου, 90' Κωνσταντινίδης - 34' Ζαχαρόπουλος)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Στεφάν Ντεμόλ: «Οι λεπτομέρειες κρίνουν τέτοια ματς»Μετά το τέλος του αγώνα στη συνέντευξη τύπου παίκτες και προπονητές μίλησαν για παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Π΄ρωτος πήρε το λόγο ο κ. Ντεμόλ, που είπε: «Ήταν ένα παιχνίδι δυο ομάδων με ποιότητα και παρουσία στη σούπερ λίγκα και ήταν ισορροπημένο. Σ' αυτά τα μεγάλα παιχνίδια πολλές φορές κάποιες λεπτομέρειες αποφασίζουν για το αποτέλεσμα. Το να πραγματώσεις μια ευκαιρία σε γκολ, το να μείνεις συγκεντρωμένος σε μία φάση του παιχνιδιού για να μη δεχτείς ένα γκολ είναι λεπτομέρειες που κρίνουν ένα αποτέλεσμα.Να συγχαρώ τον προπονητή και τους παίκτες του Λεβαδειακού, και το μόνο που έχω να πω στους παίκτες μου συνεχίστε, το κεφάλι ψηλά, γιατί σε 3 μέρες έχουμε ξανά παιχνίδι».

Βασίλης Βούζας: "Κρατάμε το αποτέλεσμα και την εμφάνιση"
«Συγχαρητήρια στους παίκτες, μου γιατί απέναντι σ' έναν πάρα πολύ καλό αντίπαλο έκαναν ένα πολύ καλο παιχνίδι και είχαν σωματικά και ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσουν τη νίκη ως το τελευταίο λεπτό. Συμφωνώ ότι οι λεπτομέρειες κρίνουν αυτά τα παιχνίδια. Κρατάμε το αποτέλεσμα και την εμφάνιση απέναντι σε μία ομάδα με την καλύτερη αμυντική λειτουργία, που την έδειξε μέσα στο παιχνίδι. Κατορθώσαμε και πετύχαμε μια μεγάλη νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, που μας δίνει ελπίδες για τη συνέχεια. Συνεχίζουμε τη δουλειά μας και την προσπάθεια για το επόμενο παιχνίδι.
Ευχαριστούμε τον κόσμο για την παρουσία του και καλή συνέχεια στην αντίπαλη ομάδα στο πρωτάθλημα».
Γιώργος Ντάσιος: "Πιστεψαμε ότι θα πάρουμε την ισοπαλία"
«Συγχαρητήρια στον Λεβαδειακό και στους συμπαίκτες μου. Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι ο Λεβαδειακός θα έμπαινε από την αρχή για να διεκδικήσει τους 3 βαθμούς το ίδιο θέλαμε κι εμείς. Φτάνοντας στο 90' ελπίζαμε ότι θα παίρναμε τουλάχιστον τον βαθμό. Είχαμε ευκαιρίες, αλλά δεν πετύχαμε το γκολ. Αν ήμασταν συγκεντρωμένοι μέχρι τέλους το παιχνίδι θα έληγε με 0-0.
Σε 3 μέρες έχουμε άλλο παιχνίδι, δεν υπάρχει χρόνος για στενοχώρια ή να δούμε τι φταίει και δεν φταίει. Θα συνεχίσουμε την καλή δουλειά και την καλή ζωή που κάνουμε και θα κοιτάξουμε το επόμενο ματς που είναι την Τετάρτη».
Τριποτσέρης: "Έπρεπε να κερδίσουμε"
«Κάναμε πολύ δυνατό και δύσκολο παιχνίδι. Παίζανε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Εμείς για να είμαστε κοντά στις ομάδες που ανεβαίνουνε έπρεπε να κερδίσουμε. Τα καταφέραμε. Τώρα πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα, γιατί ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Βέροια και πρέπει να κρατήσουμε το κεφάλι χαμηλά, ώστε να πάρουμε τους 3 βαθμούς.