. - .

Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΑΣ: 0 - 3

ΨΑΞΤΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ

Με την συμπαράσταση 200 οπαδών του που έκαναν το Ελ Πάσο να θυμίσει Ζωσιμάδες, ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κι έφυγε νικητής από την Καλλιθέα.
Συνεχίζει την προέλαση του ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος πέρασε νικηφόρα με 0-3 από το Ελ Πάσο, βυθίζοντας την Καλλιθέα στον πάτο της βαθμολογίας. Στις νίκες επέστρεψε και ο Παναιτωλικός, που επικράτησε του Εθνικού Αστέρα στο Αγρίνιο με 2-0, σκαρφαλώνοντας προσωρινά στην δεύτερη θέση.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι πρωτοπόροι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ψυχωμένους παίκτες της Καλλιθέας, στην επανάληψη όμως έδειξαν στους γηπεδούχους ποιός είναι το αφεντικό της κατηγορίας και με 2 γκολ του Μπακαγιόκο και ένα του Κώτσιου, πήραν την πολύτιμη νίκη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
(69' Κώτσιος, 72' πεν., 80' Μπακαγιόκο)

Καλλιθέα: Μανιάτης, Τζωρμπατζάκης, Ζουμπουλάκης, Χάλαρης, Κισκαμπάνης, Θ. Τεγούσης, Ηρακλής, Φαμπίνιο (86' Παπαναστασίου), Πλατέλλας, Καραδήμος (81' Κατσαρός), Μαρουκάκης (69' Τσάνα).
Στον πάγκο της Καλλιθέας κάθονται οι: Ντακόλ, Κατσιαρός, Καλτσάς, Αθανασόπουλος, Παπαναστασίου, Αρκούδας, Τσάνα

ΠΑΣ Γιάννινα: Κηπουρός, Στάθης, Κώτσιος, Πάντος, Βάντερσον, Ανδράλας (46' Κυριάκος), Τζημόπουλος, Σκούφαλης (83' Νικολόπουλος), Φουρτάδο (58' Ντε Βινσέντι), Μπακαγιόκο, Τζάνης.
Στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα οι: Σικαλιάς, Ντάσιος,, Ντε Βινσέντι, Κυριάκος, Μιχαήλ, Νικολόπουλος, Κουτσοσπύρος

Κίτρινες: Τζημόπουλος, Τζωρμπατζάκης, Ηρακλής, Μπακαγιόκο
Κόκκινες: Τζωρμπατζάκης (2η κίτρινη)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 9ης αγωνιστικής:
Παναιτωλικός - Εθνικός Αστέρας 2-0 (40' Καούνος, 83' Θεοδωρίδης)
Καλλιθέα - ΠΑΣ Γιάννινα 0-3 (69' Κώτσιος, 73', 80' Μπακαγιόκο)
Πανθρακικός - Θρασύβουλος 1-0 (85' Παπουλής)
Ιωνικός - Πιερικός 2-1 (2' Ντε Φαρία, 88' Γιαζιτζόγλου αυτ. - 39' Γιαζιτζόγλου)
Διαγόρας - Αγροτικός Αστέρας 2-2 (29' Πουλόπουλος, 44' Ταραχούλσκι - 9' Στεφανίδης, 90+5' Σκλιοπίδης)
Hλιούπολη - Τρίκαλα 2-0 (19' Νικολόπουλος, 91' Θάνος)

14/11/2010 ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Στεφάν Ντεμόλ: «Στα τελευταία 30 λεπτά κάναμε το παιχνίδι μας»

Ευχαριστημένος μόνο από τα τελευταία 30 λεπτά ήταν ο Στεφάν Ντεμόλ, άλλωστε αυτό ήταν και το διάστημα στο οποίο ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε 3 γκολ και έχασε άλλα δύο, ενώ η εμφάνισή του ήταν αυτή που μας είχε συνηθίσει ως τώρα. Ο προπονητής της Καλλιθέας επισήμανε ότι μέχρι το 0-1 η ομάδα του έπαιζε όπως ακριβώς είχε ζητήσει, ενώ τέλος ο Ηλίας Κώτσιος αφιέρωσε τη νίκη της ομάδας στον αδικοχαμένο Αλέκο Λύτρα.
«Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη. Είδαμε 3 παιχνίδια της Καλλιθέας σε βίντεο και την αναλύσαμε πολύ καλά. Άλλωστε αυτός είναι πάντα ο τρόπος της δουλειάς μας. Είπα στους παίκτες μου ότι δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω πως με τους παίκτες που έχει αυτή η ομάδα είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Τους είπα να πάρουν το παιχνίδι πολύ σοβαρά. Μέχρι το 55' φάνηκε γιατί τους το είπα αυτό το πράγμα. Να τους συγχαρώ, γιατί μετά από μία ώρα δυνατού παιχνιδιού κατάφεραν να κάνουν στα 30 τελευταία λεπτά το ματς του καλού ΠΑΣ Γιάννινα.
Μετά την εβδομαδιαία διακοπή καταφέραμε και πήραμε άλλο ένα διπλό, κι αυτό είναι σημαντικό για τη συνέχειά μας. Ξέρουμε ότι είμαστε σε καλό δρόμο και τι πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε σ' αυτόν το δρόμο.
Μ' αυτήν την ποιότητα και τους παίκτες που έχει η Καλλιθέα σύντομα θα είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία».
Ερωτηθείς αν το πρώτο ημίχρονο ήταν συνέχεια του παιχνιδιού με την Καρδίτσα, απάντησε: «Δεν ήταν ίδιο το σημερινό παιχνίδι. Με την Καρδίτσα ήμασταν πολύ κουρασμένοι, γιατί ήταν το 3ο μας ματς σε 7 μέρες. Το κίνητρο της Καλλιθέας και το κακό γήπεδο μας δυσκόλεψαν σήμερα».
Για τη δύσκολη συνέχεια που υπάρχει ως το τέλος της χρονιάς, με αποκορύφωμα τον αγώνα κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, είπε: «Δεν βλέπουμε τόσο μακριά όσο είναι το κύπελλο. Στόχος τώρα η νίκη με Ιωνικό και μετά με τη Ρόδο».

Βλαστός: «Καλοί μέχρι το γκολ»
«Η ομάδα μου σήμερα είχε μία καλή εμφάνιση μέχρι το γκολ. Δεν είχαν ευκαιρίες τα Γιάννενα, δεν δώσαμε χώρους. Είπα στο ημίχρονο στους παίκτες μου να παίξουν με ακόμα περισσότερο πάθος και συγκέντρωση, γιατί ο ΠΑΣ έχει καλούς ποδοσφαιριστές που ανά πάσα στιγμή γίνονται επικίνδυνοι. Ήθελα να πιέζουμε ψηλά για να μη δώσουμε ευκαιρία στον αντίπαλο να δημιουργήσει. Αυτό λειτούργησε καλά μέχρι το πρώτο γκολ που ήρθε από στημένη φάση. Θα έλεγα ότι ήταν ένα χαζό γκολ από την πλευρά μας. Ο Κώτσιος ξέραμε ότι προωθείται στα στημένα και είχαμε μαρκάρισμα πάνω του. Μέσα σε 2 λεπτά άλλαξε το παιχνίδι μ' ένα πέναλτι που δεν ήταν τελικά. Όταν είσαι πίσω στο σκορ με μια τέτοια ομάδα μετά τα πράγματα είναι δύσκολα.
Εμείς θα συνεχίσουμε με περισσότερο πείσμα και θέληση για να μην ακούμε μόνο τα καλά λόγια των αντιπάλων».

Ηλίας Κώτσιος: «Αφιερωμένη στον Αλ. Λύτρα»
«Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία πολύ καλή ομάδα. Την είδαμε στο ξενοδοχείο σε βίντεο. Πρεσάρει ψηλά, τρέχει ασταμάτητα και προσπαθεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο, ενώ ακόμα και τα ματς που έχασε, τα έχασε πολύ δύσκολα. Μας φόβισε αυτό το γεγονός. Όντως η Καλλιθέα είχε καλύτερη κυκλοφορία από εμάς. Το κακό γήπεδο μας δυσκόλεψε, ειδικά στα πρώτα 60 λεπτά. Μετά το γκολ ήρθε γρήγορα το 2-0 και αυτό απλοποίησε το παιχνίδι μας.
Η νίκη μας είναι πολύ σημαντική, γιατί επετεύχθη επί ενός καλού αντιπάλου από τον οποίο πολλοί θα χάσουν βαθμούς. Η Καλλιθέα διαθέτει καλή και νεανική ομάδα, κάποια στιγμή η τύχη θα γυρίσει με το μέρος της. Πετύχαμε το στόχο μας με τη σημερινή μας νίκη. Θα διορθώσουμε κάποια λάθη την επόμενη εβδομάδα και από τώρα κοιτάμε το παιχνίδι της Κυριακής με τον Ιωνικό.
Όλη η οικογένεια του ΠΑΣ Γιάννινα αφιερώνει τη νίκη σ' έναν φίλαθλο που έφυγε από κοντά μας πριν λίγες μέρες, τον Αλέκο Λύτρα. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του».

*Η ομάδα καθυστέρησε να αποχωρήσει από το γήπεδο, καθώς συγκεντρωμένοι οπαδοί της Καλλιθέας πετούσαν πέτρες στο λεωφορείο.
**Δεν παρουσιάστηκε παίκτης της Καλλιθέας στην αίθουσα τύπου.