. - .

Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2010

ΠΑΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: 3 - 0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιμπραΐμα Μπακαγιόκο που σημείωσε δύο γκολ και έφτιαξε άλλο ένα, ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ηλιούπολης και έκανε το 3Χ3.

(12', 34' Μπακαγιόκο, 82' Κυριάκος)
*59' ΔΟΚΑΡΙ Στεφανίδης (Ηλιούπολη)
Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο ΠΑΣ, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 της Ηλιούπολης στους "Ζωσιμάδες". Η ομάδα των Ιωαννίνων σκόραρε στο 12' και το 34' με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Ντε Βινσέντι έβγαλε δύο σέντρες ακριβείας από την αριστερή πλευρά και ο Μπακαγιόκο βρήκε το στόχο του, την πρώτη φορά με κεφαλιά, τη δεύτερη με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κυριάκος στο 82' με δυνατό σουτ, έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Μπακαγιόκο.

Το φιλμ του αγώνα

2' Κατά μέτωπο επίθεση του Σιαλμά, πιέστηκε από τους αμυντικούς, η μπάλα του έφυγε πλάγια και από εκεί δεν μπόρεσε να σουτάρει.
8' Μακρινό συρτό σουτ του Ντε Βινσέντι πέρασε άουτ.
12' Σέντρα Ντε Βινσέντι από αριστερά, από κοντά την καρφωτή κεφαλιά ο Μπακαγιόκο και 1-0 για τον ΠΑΣ!
31' Κόρνερ του Λεοντίου, κοντινή κεφαλιά του Κάμπα, μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Κηπουρός, διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.
33' Σέντρα του Ντε Βινσέντι από αριστερά, ο Μπακαγιόκο με σουτ πάνω στην κίνηση εκτέλεσε ντον Μαράμα και έκανε το 2-0!
42' Κεφαλιά του Νατσέφσκι, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.
45' Ο Σιαλμάς και ο Μπουχάν κοντά στο σημείο του πέναλτι σούταραν, στις δύο πρώτες προσπάθειες η μπάλα κόντραρε, την τρίτη φορά ο Σιαλμάς πέρασε την μπάλα από τους αμυντικο'ύς, όμως ο Μαράμα μπλόκαρε.
59' Σέντρα σουτ του Στεφανίδη από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κηπουρού που αιφνιδιάστηκε.
70' Ο Σκούφαλης μπήκε από δεξιά, άδειασε δύο αντιπάλους, έστρωσε στον επερχόμενο Ανδράλα, που σούταρε ανενόχλητος, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαράμα.
77' Σέντρα του Ντάσιου, η μπάλα απομακρύνθηκε προσωρινά από τους αμυντικούς, στρώθηκε στον Ανδράλα στο σημείο του πέναλτι, ο οποίος σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Μαράμα που έσωσε άθελά του την εστία του!
82' Ο Μπακαγιόκο πέρασε κάθετα στον Κυριάκο, αυτός κινήθηκε έξοχα στον κενό χώρο, πλάσαρε αμέσως τον Μαράμα και έκανε το 3-0!
86' Σουτ του Ουρούσεβιτς, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού.
90' Ο Μπακαγιόκο στη γωνία της μικρής περιοχής έκανε αλλεπάλληλες προσποιήσεις, "άδειασε" τους αντιπάλους του, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) με βοηθούς τους Κασσαβέτη (Δυτικής Αττικής), Ψυχογιός (Κορινθίας).

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Ανδράλας (27'), Μπακαγιόκο (48'), Πάντος (50') - Κρητικός (25'), Νατσέφσκι (55'), Στεφανίδης (63'), Ουρούσεβιτς (84')

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Βάντερσον, Κεϊτά, Ανδράλας, Μπουχάν (57' Κυριάκος), Σιαλμάς (68' Σκούφαλης), Μπακαγιόκο, Ντε Βισέντι (84' Τζημόπουλος).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γιώργος Βαζάκας): Μάραμα, Φούφουλας, Νικολόπουλος, Δημήτρης, Κρητικός, Ρουσάκης, Λεοντίου (52' Ουρούσεβιτς), Σικαλιάς, Κάμπας (69' Θάνος), Νατσέφσκι (80' Ηλιόπουλος), Στεφανίδης.

ΤΟ .... ΤΡΙΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
-Στον πάγκο του ΠΑΣ είναι οι Κουβεντάρης, Μιχαήλ, Στάθης, Κουτσοσπύρος, Κυριάκος, Σκούφαλης, Τζημόπουλος.
-Στον πάγκο της Ηλιούπολης είναι οι Τακίδης, Θάνος, Μπέριος, Τσαρτσαρής, Ηλιόπουλος, Κατεμής, Ουρούσεβιτς.
-Ο Άγγελος Σικαλιάς που ξεκινά με τη βασική ενδεκάδα της Ηλιούπολης είναι αδελφός του γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιώργου Σικαλιάς, που είναι εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
-Σε πρωινό αγώνα οι νέοι του ΠΑΣ κέρδισαν την αντίστοιχη ομάδα της Ηλιούπολης με σκορ 2-1 στο ΠΕΑΚΙ. Οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας βλέπουν το παιχνίδι από τη θύρα 7 που είναι για τους φιλοξενούμενους.

Οι δηλώσεις
ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΖΑΚΑΣ: Συγχαρητήρια στον ΠΑΣ για τη νίκη. Όσο αφορά το παιχνίδι ο ΠΑΣ κέρδισε σήμερα γιατί ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες. Διαβάσαμε το ματς και στο α' ημίχρονο δεν έκανε φάσεις ο ΠΑΣ αλλά στις λεπτομέρειες σε δύο λάθη δικά μας δεχτήκαμε δύο αστεία γκολ. Στη φάση του Κάμπα μπορούσε να γίνει το 1-1 και να αλλάξει το παιχνίδι, Μπήκαμε στο β' ημίχρονο με βαρύ σκορ, είπα στους παίκτες να παίξουμε σφιχτά για να βάλουμε γκολ και να μπούμε παιχνίδι. Μέχρι το 73' είχαμε δοκάρι, δεν μπήκε το γκολ από την δική μας πλευρά, αλλά μετά αφού κάναμε εμείς υπερπροσπάθεια ήρθε η κούραση και μετά ο ΠΑΣ έκανε το τρίτο γκολ. Η κούραση ήταν φανερή σε μας. Χάσαμε από ομάδα που είναι φαβορί για άνοδο. Βαρύ το σκορ για εμάς που είμαστε μια ομάδα που δεν τρώμε εύκολα γκολ. Χάσαμε στις λεπτομέρειες». Απαντώντας σε ερωτήσεις ο κ. Βαζάκας απάντησε: «Στο α' ημίχρονο πείτε μου μια φάση του ΠΑΣ Γιάννινα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κέρδισε δίκαια. Είναι μια ομάδα ποιοτική. Μέχρι το 73' τα Γιάννινα δεν έκαναν καμία φάση. Ο Λεοντίου είναι από τραυματισμό και θα βοηθήσει στη συνέχεια μόλις συνέλθει».

ΣΤΕΦΑΝ ΝΤΕΜΟΛ: Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί η ομάδα κέρδισε 3-0 χωρίς να κάνει ευκαιρίες! Έχω σεβασμό στο συνάδελφό μου αλλά δεν είδαμε από την ίδια οπτική γωνία το παιχνίδι. Είδαμε δύο παιχνίδια της Ηλιούπολης, τα αναλύσαμε και είδαμε τα θετικά και αρνητικά στοιχεία αυτής της ομάδας. Αξίζαμε τη νίκη αλλά δεν είμαι πλήρως ευχαριστημένος από το β' ημίχρονο. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει 2 ή 3 παραπάνω γκολ. Ήμουν σίγουρος για τη νίκη της ομάδας γιατί έβλεπα τους παίκτες να κάνουν πολύ ποιοτική προπόνηση όλη την εβδομάδα. Είναι πολύ δύσκολη επιλογή για τον καταρτισμό της ενδεκάδας, όλοι οι παίκτες έχουν ποιότητα, παράδειγμα ο Τάσος Κυριάκος που έχω δίπλα μου, που μπήκε δύο φορές σαν αλλαγή και έβαλε γκολ. Είμαι χαρούμενος δουλεύουμε πολύ σκληρά και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε με τον ίδιο τρόπο. Καλή επιτυχία στον συνάδελφό μου». Απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων ανέφερε: «Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το παιχνίδι δεν ήταν καλύτερο από τα άλλα δύο. Στα παιχνίδια με Πανθρακικό και Εθνικό είχαμε υψηλότερα επίπεδα απόδοσης».

ΗΛΙΑΣ ΚΑΜΠΑΣ: «Στα τεχνικά κομμάτια δεν μπορώ να σταθώ. Η Ηλιούπολη χτίζεται πολύ καλά έχει παλιούς και νέους παίκτες με καλή χημεία και θα κάνει καλή ομάδα στη συνέχεια και πιο καλά παιχνίδια σε μεγάλες ομάδες όπως στα Γιάννινα. Χάσαμε τη μάχη, έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας». Σε ερώτηση για την περσινή πρόταση μεταγραφής που του έκανε ο ΠΑΣ απάντησε: «Ήταν μεγάλη τιμή η πρόταση του ΠΑΣ, αλλά επαγγελματικά δεν μπορούσα νε έρθω στα Γιάννινα».

ΤΑΣΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ: Ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι και αυτό οφείλεται προπονητή που όλη βδομάδα μέσα από προπονήσεις μας έδειξε πως παίζει η Ηλιούπολη και κατά ένα βαθμό τα βγάλαμε στον αγωνιστικό χώρο. Να κοιτάξουμε τη συνέχεια, δεν τελείωσε τίποτα, να σκύψουμε το κεφάλι και να είμαστε προσγειωμένοι».