. - .

Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΣ: 0-0

Πρώτη απώλεια για ΠΑΣ Γιάννινα

Στον Εύοσμο, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήθελε να συνεχίσει με νίκες το πρωτάθλημα απέναντι στον σκληροτράχηλο Αγροτικό Αστέρα και στο πρώτο μέρος ήταν πιο κινητικός, είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, δημιούργησε κάποιες φάσεις, όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα οι ομάδες να οδηγηθούν στο ημίχρονο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε, οι Γιαννιώτες συνέχισαν να πιέζουν, όμως το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε ποτέ... Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τον ΠΑΣ, ο οποίος έμεινε στη δεύτερη θέση, πίσω από τον πρωτοπόρο Παναιτωλικό.

4η Αγωνιστική: βαθμολογία

OΜΑΔΑ Β ΑΓ ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ
+ - Ν Ι Η + - Ν Ι Η + - Ν Ι Η
1. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ        12     4 5    0   4    0    0    3    0    2    0   0   2   0   2    0   0

συνθέσεις

Αγροτικός Αστέρας: Γουναρίδης, Κονέ, Κούτσης (10' λ.τρ. Ναλμπάντης), Σαπάνης, Χασιώτης, Τσούκλης, Γόγολος, Στεφανίδης, Γουέλινγκτον, Γέσιτς, Μπεκιάρης
Στον πάγκο του Αγροτικού Αστέρα κάθονται οι: Πουλάκης, Ναλμπάντης, Αγγελόπουλος, Μερεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Αβραμόπουλος, Βουτσάς

ΠΑΣ Γιάννινα:
Κηπουρός, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Βάντερσον, Κεϊτά, Ανδράλας, Μπουχάν (26' λ.τρ. Σκούφαλης), Μπακαγιόκο, Ντε Βινσέντι, Κυριάκος
Στον πάγκο του ΠΑΣ οι: Σικαλιάς, Τζιμόπουλος, Μιχαήλ, Στάθης, Σκούφαλης, Φουρτάδο, Σιαλμάς

η σφυρίχτρα

Διαιτητής του αγώνα:
Κύζας (Δράμας) με βοηθούς τους
Δηλγεράκη (Δράμας),
Πολυμενίδη (Δράμας).
Τέταρτος διαιτητής ο Κιοτζένης (Καβάλας) και παρατηρητής ο Βέλιος (Ξάνθης).

κίτρινες: 17' Σαπάνης, 44' Γόγολος - 17' Κώτσιος, 39' Σκούφαλης, 41' Ανδράλας

λεπτό προς λεπτό

13': Κεφαλιά του Μπακαγιόκο από το ύψος της περιοχής στην αγκαλιά του Γουναρίδη.
18': Σέντρα του Κυριάκου, ανάποδο ψαλίδι του Μπακαγιόκο, έγινε και η προβολή από τον Ντε Βισέντι που πήγε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά τελικά κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των γηπεδούχων.
21': Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν ο Ντε Βισέντι σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ, λίγα εκατοστά έξω από τα δοκάρια του Γουναρίδη.
29': Καλή στιγμή για τον Αγροτικό Αστέρα όταν σε κεφαλιά του Γόγολου μετά από σέντρα του Κούτση απέκρουσε πάνω στη γραμμή με το πόδι ο Κηπουρός, η μπάλα με φάλτσο έκανε μια περίεργη τροχιά πάλι προς τα δίχτυα του ΠΑΣ, αλλά απομάκρυνε ο Κώτσιος.
48': Ο Στεφανίδης με ατομική προσπάθεια προσπάθησε να μπει στα καρέ του ΠΑΣ για να κεραυνοβολήσει τον Κηπουρό, αλλά τον ανέκοψε με έξυπνο τρόπο ο Κώτσιος.
53': Ο Χασιώτης ανέκοψε από πίσω τον Μπακαγιόκο και ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Αστέρα, την ώρα που οι Γιαννιώτες διαμαρτυρήθηκαν και ζήτησαν να αποβληθεί ο Χασιώτης.
55': Δυνατό σουτ του Ουέλιγκτον από κοντά απέκρουσε με θαυμάσια εκτίναξη ο Κηπουρός, σώζοντας έτσι την εστία του.
62': Στην αντεπίθεση από αριστερά του Χασιώτη, έκανε σέντρα για τον Ουέλιγκτον που ήταν αμαρκάριστος, αλλά πρόλαβε και απέκρουσε ο Βάντερσον.
63': Καλή σέντρα του Σκούφαλη, πρόλαβε και απέκρουσε με το κεφάλι προ του Ντε Βισέντι ο Κονέ του Αστέρα.
69':Ο Σιαλμάς έκανε την επέλαση στα καρέ των γηπεδούχων, αλλά το σουτ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γουναρίδη.
75': Φάουλ του Μπεκιάρη, κοντινή κεφαλιά του Σαπάνη δεν βρήκε στόχο και έφυγέ άουτ.
77': Σε κάθετη μπαλιά του Σκούφαλη, ο Μπακαγιόκο βρέθηκε σε θέση βολής αλλα σούταρε βεβιασμένα και μπλόκαρε εύκολα ο Γουμενίδης.
89': Δοκάρι για τον Αγροτικό Αστέρα σε σουτ του Ναλμπάντη έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ και απομακρύνθηκε.
90+4: Κοντά στο γκολ έφτασε ο ΠΑΣ όταν σε μπαλιά του Φουρτάδο έκανε το σουτ από κοντά και η μπάλα βρήκε την πλάτη του Γόγολου και έφυγε κόρνερ.

το τρίτο ημίχρονο

-Εντυπωσιακή παρουσία από περίπου 500 φιλάθλους του ΠΑΣ Γιάννινα με φωνή και παλμό!!!
-Συνολικά στο γήπεδο είναι 2.000 κόσμο.
-Στο γήπεδο του Ευόσμου βρίσκονται Χριστοβασίλης, Αγγελής, Βήτας, Βρόσγο.
-Ισόπαλοι 1-1 ήρθαν το πρωί οι Νέοι του Αγρ. Αστέρα με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στον αγώνα βρέθηκε και ο κ. Χριστοβασίλης με τη συζυγό του και τον μικρό του γιο Παναγιώτη, ενώ στο τέλος είχε συνομιλία με τον κ. Φοιρό, που ο γιος του είναι τερματοφύλακας στους μικρούς του Αγρ. Αστέρα.

δηλώσεις

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, σε δηλώσεις του ο κ. Ντεμόλ τόνισε ότι η ομάδα του θα πρέπει να επιστρέψει στην πραγματικότητα του σκληρού πρωταθλήματος της Β' Εθνικής: «Θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες για την προσπάθειά τους στον ένα μήνα που έχουμε πρωτάθλημα. Το ματς ήταν δύσκολο με μια έμπειρη ομάδα. Για να κερδίσουμε χρειαζόμασταν και τύχη. Με τις λίγες ευκαιρίες δεν ήταν δυνατόν να κερδίσουμε. Ήταν καλό που παίξαμε μ' ένα δυνατό αντίπαλο για να επιστρέψουμε στην πραγματικότητα που λέει  ότι το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής είναι δύσκολο. Τώρα έχουμε χρόνο ως την άλλη Δευτέρα και θα τον χρησιμοποιήσουμε για να προετοιμαστούμε για τον Πιερικό. Είδα ότι στόχος του Αγροτικού Αστέρα είναι η είσοδος στην εξάδα. Εύχομαι να το πετύχει».
Σε ερώτηση για το ότι ήταν νωχελικός ο ΠΑΣ στο α' ημίχρονο και δεν έκανε ευκαιρίες, απάντησε: «Δεν είδα έτσι το ματς».
Για το αν στοίχισε ο τραυματισμός του Μπουχάν: «Δεν θέλω να μιλάω προσωπικά για παίκτες. Είναι όμως από τους καλύτερους και πιο έμπειρους. Μας δυσκόλεψε η απουσία του, αλλά δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω για δικαιολογία».
Τέλος για την προϊστορία, που φέρνει τον ΠΑΣ να χάνει βαθμούς στον Εύοσμο, σχολίασε: «Δεν έχω πρόβλημα με το 0-0. Ήμουν στην Κύπρο και δεν ξέρω την προϊστορία. Δεν είμαι ονειροπόλος και ξέρω ότι δεν θα κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια».

Περικλής Αμανατίδης
«Παίξαμε με μια ομάδα που είχε το απόλυτο και είχαμε πει ότι έπρεπε να ελέγξουμε το ρυθμό, ώστε αν βελτιωνόμασταν στη διάρκεια του παιχνιδιού να παίρναμε κάτι καλύτερο. Παρά τον τραυματισμό του Κούτση η ομάδα έβγαλε υγεία. Νέα παιδιά μας έδειξαν ότι μπορούν.
Είχαμε τη φάση του δοκαριού και τη φάση του Γόγολου που έδιωξε ο Κηπουρός πάνω στη γραμμή.  Δεν είχαμε τύχη σ' αυτές τις φάσεις και το ποδόσφαιρο θέλει και λίγο τύχη.
Ο ΠΑΣ θα πετύχει το στόχο του είναι ποιοτική ομάδα, κράτησε παίκτες από πέρυσι και πιστεύω θα πάει καλά και στη συνέχεια.
Μου άρεσε σήμερα το ματς γιατί δείξαμε πίστη. Λόγω και της αξίας του αντιπάλου πιστεύω ότι θα πάμε καλύτερα. Συμφωνώ ότι είναι άλλος ο κόσμος της Β' Εθνικής. Μας λείπει ο Γκόμεζ στην επίθεση. Πάνω σ' αυτόν χτίσαμε. Δημιουργούμε πάντως ευκαιρίες, ας έχουμε πετύχει μόνο 1 γκολ σε 4 αγώνες. Με τον Γκόμεζ θα γίνουμε καλύτεροι».
Ηλίας Κώτσιος
«Είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα δύσκολο ματς με παίκτες έμπειρους που έχουν παίξει και Α' Εθνική. Ήρθαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη, αλλά δυστυχώς ότι σχέδια κάναμε δεν μας βγήκαν. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί για 1-2 φάσεις, ειδικά στη φάση του Κηπουρού που έδιωξε στη γραμμή. Εμείς δεν κάναμε φάσεις. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι. Καλή ομάδα έχουμε, αλλά πρέπει να αντιπαραθέσουμε περισσότερη δύναμη. Η ζωή συνεχίζεται».

Γουναρίδης Στέφανος
«Η ομάδα μου ήταν καλύτερη. Μπορούσαμε να κάνουμε γκολ, ειδικά στη φάση του Γόγολου. Στο τέλος ο ΠΑΣ μας πίεσε, έβαλε και δεύτερο επιθετικό. Εμείς έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Είμαστε έμπειρη ομάδα».