Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: 3 - 0

ΠΑΤΗΣΕ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΟ ΚΑΤ' ΕΥΦΗΜΙΣΜΟΝ derby

Θρίαμβος του ΠΑΣ στο ντέρμπι και κορυφή

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Football League, επικρατώντας καθαρά με 3-0 του Παναιτωλικού και ανεβαίνοντας στην κορυφή με 16 βαθμούς.
Η ομάδα του Στεφάν Ντεμόλ άνοιξε το σκορ με τον Χρήστο Τζάνη στο 40’, για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο.

Ο Ιβοριανός επιθετικός πέτυχε το 2-0 με σουτ στο 50’, ενώ διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 78’, φτάνοντας έτσι τα 6 γκολ, όντας ο πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα.

Έτσι, ο Παναιτωλικός έπεσε στη δεύτερη θέση έχοντας 15 βαθμούς, καθώς υπέστη την πρώτη του ήττα μετά από πέντε σερί επιτυχίες και δέχτηκε και τα πρώτα του γκολ στο πρωτάθλημα.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Κώτσιος, Πάντος, Βάντερσον, Κεϊτά, Ανδράλας, Τζάνης (65' Τζημόπουλος), Ντε Βινσέντι (71' Σκούφαλης), Μπακαγιόκο (81' Κυριάκος), Σιαλμάς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Νταλακούρας): Τζενάμο, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Παλαιολόγος (68' Μπουμάλ), Εντζενκουέλε, Μουμίν, Γκούνκελ (53' Ρότσα), Μπαϊκαρά (46' Καούνος), Θεοδωρίδης, Παππάς, Καραμαλίκης.

Διαιτητής: Βαλιώτης (Λάρισας)
Βοηθοί: Νατσιούλας, Τσακνάκης (Λάρισας)

Φιλμ αγώνα:
12'
εκτέλεση φάουλ του Τζάνη, μπλόκαρε ο Τζενάμο.
28'
σουτ Ντε Βινσέντι, κόντρα σε Παλαιολόγο, η μπάλα κόρνερ. Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
31' ωραία αντεπίθεση του Παναιτωλικού. Ο Μπαϊκαρά προωθήθηκε από τ' αριστερά, έδωσε την πάσα στον Καραμαλίκη, αυτός έστρωσε για τον Παππά αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
36' γυριστή κεφαλιά Ανδράλα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάνη, η μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Τζενάμο.
40' ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Τζάνης επωφελήθηκε από το λάθος του Αναστασιάδη, μπήκε μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού και πλάσαρε εύστοχα στη γωνία του Τζενάμο.
46' Αλλαγή Παναιτωλικού: Ο Καούνος στη θέση του Μπαϊκαρά.
51' ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Μπακαγιόκο με πολύ ωραίο πλασέ μετά από εξαιρετική κάθετη του Ντε Βινσέντι, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού. Η φάση ξεκίνησε μετά από λάθος πάσα του Καραμαλίκη στο κέντρο του γηπέδου.
53' Αλλαγή Παναιτωλικού. Ο Ρότσα στη θέση του Γκούνκελ.
72' Ο Σκούφαλης στη θέση του Ντε Βινσέντι. Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ.
73' σουτ του Παππά, η μπάλα κοντράρει και είναι κόρνερ για τον Παναιτωλικό.
79' ΓΚΟΛ! 3-0! Μπακαγιόκο. Μετά από σέντρα του Κώτσιου ο Μπακαγιόκο με κεφαλιά θα νικήσει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Παναιτωλικού και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ντεμόλ: «Σε αυτούς που δεν παίζουν»
Μπορεί η χαρά της επιτυχίας να είναι μεγάλη, αλλά σημασία σε τέτοιες στιγμές έχει να θυμάσαι όχι μόνο τους πρωταγωνιστές, αλλά κι αυτούς που είναι στο παρασκήνιο. Ο Στεφάν Ντεμόλ, λοιπόν, δεν ξέχασε τους παίκτες της ομάδας που δεν παίζουν βασικοί και τους αφιέρωσε τη νίκη, εξηγώντας το γιατί.
«Αφιερώνω  τη νίκη τους παίκτες πoυ ήταν στον πάγκο και δεν έπαιξαν καθόλου. Όλα μας πάνε καλά από την αρχή και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω κάτι αυτή τη στιγμή. Αυτοί οι παίκτες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής είναι αυτοί που πιέζουν να γίνονται ακόμη καλύτεροι εκείνοι που παίζουν. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη. Είχαμε κάνει ολοκληρωμένη ανάλυση του αντιπάλου μας, βλέποντάς τον σε 4 ματς.
Στο α' ημίχρονο θα έλεγα ότι ο Παναιτωλικός ήταν η καλύτερη ομάδα που αντιμετωπίσαμε ως τώρα. Άλλωστε ήταν μαζί μας στις πρώτες θέσεις. Πετύχαμε, όμως, το γκολ στο α' ημίχρονο και μετά στα αποδυτήρια μιλήσαμε για το πώς θα διαχειριστούμε τη συνέχεια.
Οι αλλαγές του Παναιτωλικού έκαναν πιο εύκολο το έργο μας, γιατί έπαιξαν πολλοί παίκτες μπροστά και μας έδωσαν το χώρο του κέντρου για να δείξουμε έτσι ποιος είναι το ‘αφεντικό'. Προσπαθούσαμε να βρούμε τον ελεύθερο παίκτη μας στο κέντρο για να βγάλει την μπάλα στην επίθεση και να κάνουμε τα γκολ.
Θεωρώ ότι ακόμα είναι νωρίς. Η διαδρομή είναι μεγάλη, αλλά ξεκινά ευχάριστα».

Νταλακούρας: «Θα γίνουμε καλύτεροι»
Δεν έφερε την καταστροφή ο Γιάννης Νταλακούρας, μετά την ήττα της ομάδας του, προσπαθώντας να πείσει ότι ήταν απλώς μια κακή παρένθεση. «Ηρθαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και για την νίκη, όπως έχουμε κάνει σε όλα τα παιχνίδια. Στο πρώτο ημίχρονο η προσπάθειά μας ήταν πολύ καλή, αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου δεχτήκαμε ένα γκολ, απ' αυτά που εμείς μπορούμε να τα αποφύγουμε.
Στο δεύτερο ημίχρονο θελήσαμε να ρισκάρουμε περισσότερο, γιατί μας αρέσει να παίζουμε επιθετικά και να μην κλεινόμαστε, αλλά δεχθήκαμε ένα γρήγορο γκολ, που επίσης εμείς μπορούμε να τα αποφύγουμε. Μετά το 2-0 ο ΠΑΣ είχε πιο άνετη ψυχολογία, ενώ εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Μόνο να παίξουμε τουλάχιστον καλό ποδόφαιρο για να δικαιολογήσουμε τα καλά λόγια που λέγονται για εμάς και θα συνεχίσουν να λέγονται.
Μετά το 2-0 είχαμε φάσεις και κατοχή μπάλας και προσπαθήσαμε να μειώσουμε, αλλά σε μια ανύποπτη φάση δεχτήκαμε και τρίτο γκολ. Το πρωτάθλημα ούτε καν άρχισε. Όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε καλύτεροι ακόμα».
Σε ερώτηση για το αν η ομάδα του παρασύρθηκε από το κλίμα ενθουσιασμού που επικρατούσε στο Αγρίνιο, απάντησε: «Δεν πήραν τα μυαλά μας αέρα. Υπάρχει εμπειρία σε όλα τα επίπεδα. Τα πρώτα 40 λεπτά που ήταν πολύ καλά για μας αποδεικνύουν ότι δεν έχουμε παρασυρθεί».

Καραμαλίκης: "Βαρύ σκορ"
«Είναι βαρύ σκορ για μας το 3-0. Ξέραμε ότι παίζαμε με μια πολύ δύσκολη ομάδα. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για τη μεγάλη τους προσπάθεια. Συγχαρητήρια επίσης στα Γιάννενα για τη νίκη τους. Εμείς να είστε σίγουροι ότι θα βρούμε το δρόμο μας. Ίσως να ήρθε σε καλή στιγμή αυτή η ήττα για να μας προσγειώσει και να σηκώσουμε τα κεφάλια ψηλά. Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος».

Βάντερσον: "Είμαστε σε καλό δρόμο για την άνοδο"
«Παίξαμε πολύ καλά σήμερα. Είχαμε απέναντί μας μια πολύ καλή ομάδα. Προετοιμαστήκαμε εντατικά, ήμασταν καλά διαβασμένοι τεχνικά και τακτικά. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες. Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο για τη Σούπερ Λίγκα».