ΠΑΣ - ΑΓΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: 1 - 0

Χ Α Λ Α Ρ Α Α Α Α Α Α !!!
  ΣΤΟΥΣ  +
στους + 10 εκτινάχθηκε η διαφορά από την δεύτερη θέση

Τη νίκη με 1-0 επί του Αγροτικού Αστέρα πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Football League. H ομάδα του Στέφαν Ντεμόλ δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στους μαχητικούς «σταχυοφόρους» και αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο Παναιτωλικό στους δέκα βαθμούς, έχοντας βέβαια και ένα ματς παραπάνω.
Ο ΠΑΣ προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε απέναντι σε έναν παθητικό Αγροτικό, ο οποίο ήταν μεν καλά στημένος αμυντικά, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει ούτε μια αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Κηπουρού.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 24’ ο Σιαλμάς, προβάδισμα που αποδείχθηκε εμπόδιο ανυπέρβλητο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όσο και αν προσπάθησαν στην επανάληψη, έδειξαν ότι αν και διαθέτουν μια σκληροτράχηλη ομάδα, ποιοτικά απέχουν από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, έστω και αν αυτός δεν βρίσκεται και στην καλύτερή του ημέρα…

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κηπουρός, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Βάντερσον, Τζημόπουλος,( 84΄Κειτά ) Κυριάκος, Βαγγελής,( 67΄Πατσατζόγλου  ) Tζάνης,(71΄Σκούφαλης ) Σιαλμάς, Μπακαγιόκο
ΠΑΓΚΟΣ: Σικαλιάς,Στάθης,Μιχαήλ,Σκούφαλης,Φουρτάδο,Πατσατζόγλου,Κειτά

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ : Λαμπάκης, Κούτσης,( 69΄Σαμουηλίδης ) Ναλμπάντης, Παππαδόπουλος Νίκος, Παππαδόπουλος, Γεώργιος, Σκλιοπίδης,Στεφανίδης, Τσουκαλίδης, Τσούκλης,(74΄Κωνσταντινίδης ) Χασιώτης, Γιέσιτς( 84΄Αβραμόπουλος )
ΠΑΓΚΟΣ: Γουναρίδης,Αβραμόπουλος,Αγγελόπουλος,Κωσταντινίδηε,Μερεσιώτης,Σαμουηλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουκαλίδης ,Κώτσιος ,Σκλιοπίδης

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :
-18΄κόρνερ απο τον Κυριάκο ο Τζημόπουλος δεν κατάφερε να πλασάρει  και μπλόκαρε ο Λαμπάκης
-24΄ΓΚΟΛ δυνατό σούτ του Βαγγελή έξω από την περιοχή απέκρουσε ασθενώς ο Λαμπάκης και ο Σιαλμάς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0

-41΄κάθετη πάσατου Βαγγελή στον Μπακαγιόκο δεν καταφέρνει αυτός να κάνει καλό σούτ και την τελευταία στιγμή διώχνει ο Σκιολπίδης την μπάλα
-55΄σέντρα του Κούτση η μπάλα φθάνει στον Ναλμπάντη που κάνει το δυνατό σούτ αλλά ο Κηπουρός διώχνει καταπληκτικά
-56΄ξανά σέντρα του Κούτση από δεξιά  κεφαλιά του Στεφανίδη η μπάλα περνάει λίγο εξω από το κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ
-70΄ωραία ενέργεια του Σιαλμά που πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή του Αγροτικού αποκρούει ο Λαμπάκης και στην επαναφορά της μπάλας το σουτ του Μπακαγιόκο περνάει αουτ
-76΄απ ευθείας κτύπημα φαουλ από τον Ντάσιο διώχνει ο Λαμπάκης  στην γωνία του τέρματος
-79΄κτύπημα φαουλ από τον Γέσιτς ο Κωσταντινίδης παίρνει την κεφαλιά που περνάει λίγο εξω
-81΄σέντρα του Σκούφαλη κεφαλιά του Μπακαγιόκο λίγο αουτ
-85΄ωραίος συνδιασμός Ντάσιου - Μπακαγιόκο δυνατό σουτ του Ντάσιου λίγο αουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αγροτικού
-88΄δυνατό σουτ του Κειτά από το υψος της σέντρας πήγε να πιάσει εκτός θέσεως τον Λαμπάκη η μπάλα περνάει αουτ
+3΄καθυστερήσεις

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Περικλής Αμανατίδης: «Επιλέξαμε να παίξουμε με ίδιο τρόπο στο α’ και β’ ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που είναι δίκαια στην πρώτη θέση. Είχαμε καλή λειτουργία στο β’ ημίχρονο, ίσως δικαιούμασταν να βάλουμε ένα γκολ. Η εικόνα του παιχνιδιού δείχνει ότι οι παίκτες που γύρισαν μας έδωσαν μια ισορροπία. Σήμερα μας έλειπε μόνο η τύχη στο β’ ημίχρονο που δεν βάλαμε γκολ με τις ευκαιρίες που είχαμε. Εύχομαι στον ΠΑΣ να βγει και η ομάδα μου αδικείται από την βαθμολογία. Στο τέλος θα λειτουργήσει η αλήθεια. Ήταν ένα παιχνίδι, μοιρασμένο ανά ημίχρονο. Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος ο ΠΑΣ στο α’ μέρος και εμείς στην επανάληψη».

Στεφάν Ντεμόλ: «Μελετήσαμε πολύ καλά την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα. Επισημάναμε την ποιότητα στο χώρο του κέντρου που έχει αυτή η ομάδα. Κι αποφασίσαμε να τους πιέσουμε στο χώρο του κέντρου για να έχουμε περισσότερο μπάλα στην κατοχή μας και να βγαίνουμε στην επίθεση. Κάναμε ένα καλό α’ ημίχρονο, όχι πολύ καλό αλλά καλό και μετά την ανάπαυλα ημιχρόνου ήμασταν τυχεροί που στο πρώτο δεκάλεπτο δεν φάγαμε γκολ. Στην πρώτη μας έσωσε ο Κηπουρός και στη δεύτερη δεν μπήκε απλά το γκολ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίξαμε καλά στο β’ ημίχρονο, δεν υπήρχε καλή συγκέντρωση και στο τέλος του αγώνα κάναμε 2-3 ευκαιρίες για γκολ. Ίσως είμαστε σε μία πολύ καλή θέση αλλά η ποιότητα πρέπει να ανεβεί της ομάδας. Το μόνο πράγμα που μπορώ να πω είναι ότι ζήτησαν οι παίκτες και εγώ να βραχεί το γήπεδο αλλά ακόμα δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί δεν έγινε. Υπάρχει πολύ νερό στην πόλη των Ιωαννίνων. Καλή συνέχεια στον Αγροτικό Αστέρα. Μιλήσαμε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους παίκτες, οπότε αποφασίσαμε να κινηθούμε στα ίδια πλαίσια όπως και στο α’ ημίχρονο για να μειώσουμε στο ελάχιστο τις αντεπιθέσεις του Αγροτικού Αστέρα. Δεν κάναμε καλό μαρκάρισμα και δεν έβγαιναν καλά οι σέντρες. Όταν είσαι 1-0 στο α’ ημίχρονο περιμένεις και την αντίδραση του αντιπάλου». Σε ερώτηση αν υπάρχει κάτι το νεώτερο για την ανανέωση του συμβολαίου του τόνισε: «Όχι δεν υπάρχει κάτι το νεώτερο».

Βαγγέλης Αβραμόπουλος: Είχαμε ίδιο πλάνο και στα δύο ημίχρονα. Μας αφήνει πίκρα το παιχνίδι γιατ΄λι είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε την ισοπαλία».

Θέμης Τζημόπουλος: «Ξεκινήσαμε με κατοχή μπάλας στο α’ ημίχρονο, βάλαμε πρώτοι γκολ, δεν εφησυχάσαμε, προσπαθήσαμε να βάλουμε και άλλο γκολ, είχαμε ευκαιρίες, είχε και ο Αστέρας ευκαιρίες. Κρατάμε το αποτέλεσμα και συνεχίζουμε».